poniedziałek, 27 października 2014

A kiedy sie policzymy...

Mniej więcej rok temu kontaktowała się ze mną, polskojęzycznym duszpasterzem w parafii św. Józefa w Leyton,  pani Lidia. Usilnie mnie prosiła, by podjąć kroki w celu wprowadzenia mszy św. w języku polskim w naszej parafii częściej niż w dzień Bożego Narodzenia i w Niedziele Wielkanocna. Powiedziałem wtedy, ze nie ma ku temu warunków i by zacząć dyskusje na ten temat z Proboszczem, który jest w stanie na te prośbę odpowiedzieć, trzeba by zebrać minimum 100 podpisów zainteresowanych osób. W ostatnim czasie udało jej się to osiągnąć. W polskim sklepie przy Francis Road zostało złożonych 114 podpisów, natomiast w innym jeszcze miejscu 57, co razem czyni 171. To jest już podstawa do rozpoczęcia rozmów z pewnym argumentem w reku. Musze jednak zaznaczyć, ze to dopiero początek drogi, bo w przypadku pozytywnej odpowiedzi Proboszcza należałoby zaradzić pewnym bardzo praktycznym potrzebom, które spoczywają w Waszych rekach, drodzy Czytelnicy. Chodzi mianowicie o ustanowienie w społeczności polskiej lektorów, psalmistów animatorów muzycznych – prowadzących i podtrzymujących śpiew, ministrantów oraz osoby zbierające tace. Odpowiedzialność za wyszukanie tych osób i podtrzymanie ich w gotowości służenia powinna spoczywać na osobach świeckich z Grupy Inicjatywnej, która tez należałoby wyłonić a która wspierałaby wysiłki kapłana.
Wybiegając daleko wprzód sugeruje, ze msza w języku polskim mogłaby zaczynać się o godz. 8:50 (jest to pora optymalna), bowiem należy uszanować, ze dotychczasowe godziny mszy św. w parafii sa nienaruszalne. W tym miejscu chce wskazać, ze na wszystkie niedzielne msze w języku angielskim (5 mszy) uczęszcza średnio 757 osób. Uważam tez, ze na początku należałoby wprowadzić msze św. po polsku tylko w jedna niedziele w miesiącu, eksperymentalnie na czas pół roku. Należałoby tez utrzymać liczbę stałych uczestników tej mszy św. na poziomie ponad 150 osób. Po pół roku moznaby ocenić funkcjonowanie tego projektu i podjąć ewentualne kroki w celu poprawienia go. 
Msza św. po polsku może być w parafii sprawowana tak długo, jak długo jest w niej obecność polskojęzycznego księdza, który dekretem swych przełożonych może być przeniesiony do innej wspólnoty. 
Jeśli do tej pory nie miałeś/aś okazji wesprzeć swym podpisem tego projektu możesz to uczynić przesyłając emaila na adres: frchris22(at)gmail.com np. z treścią: Wspieram msze św. po polsku w parafii św. Józefa w Leyton i podpis dorosłej osoby/osób z imieniem i nazwiskiem do 6 listopada, lub na adres parafii: leyton(at)dioceseofbrentwood.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz