niedziela, 27 kwietnia 2014

Gaude Mater Polonia



Dziś w Watykanie uroczystość kanonizacyjna papieży bł. Jana XIII i bł. Jana Pawła II, a w naszym kościele, podobnie jak we wszystkich kościołach katolickich: Niedziela Miłosierdzia Bożego. O kanonizacji Papieża – Polaka przypomina u nas jego portret umieszczony obok chrzcielnicy w minionym tygodniu.
W parafialnym programie obchodów Niedzieli Miłosierdzia Bożego natomiast uroczysta msza św. o godz. 12:00 oraz specjalne nabożeństwo o godz. 13:30.
W tym momencie warto tez wspomnieć, ze społeczność polska w Leyton przy okazji świecenia pokarmów w Wielka Sobotę, złożyła dar na misje, prowadzone przez Misjonarzy Klaretynów w Belize, w Ameryce Południowej, w całkowitej kwocie 115 funtów. Serdeczne Bóg zapłać.

wtorek, 22 kwietnia 2014

O przyjmowaniu komunii św. w Anglii



Od strony doktrynalnej komunie św. może przyjąć osoba, która żyje w łasce uświęcającej, tzn. nie popełniła grzechu ciężkiego lub/i nie trwa w nim. Tego warunku nie spełniają osoby pozostające w związku niesakramentalnym, czyli po prostu: bez ślubu kościelnego. Nie mogą wiec one przyjmować komunii.
Jeśli natomiast idzie o względy praktyczne to komunie św. w Anglii można przyjmować na dwa sposoby. Bądź  do ust i wówczas w procesji komunijnej należy złożyć ręce, bądź na rękę i wówczas należy uformować dłonie na podobieństwo tronu, przy czym lewa ręka powinna spoczywać na górze a prawa pod spodem, tak aby po przyjęciu sięgnąć nią po komunie i włożyć sobie ja prawa ręką do ust.
Ponadto można przyjąć tez komunie pod postacią wina i wtedy należy kielich podany przez szafarza uchwycić w obie ręce i skosztować niewielka ilość wina tak, aby pozostało dla innych. Warto wiedzieć, ze obok nas, żyją osoby na diecie bezglutenowej i one przyjmują komunie tylko pod postacią wina, bądź używają specjalnych komunikantów, które przynoszą ze sobą do konsekracji na mszy św.
Należy pamiętać, ze w Anglii jest zwyczajem, ze osoba, która skrzyżuje ręce na piersiach i podchodzi w procesji komunijnej do kapłana, daje mu sygnał tym gestem, ze nie przyjmuje komunii, tylko prosi o błogosławieństwo. Dotyczy to dzieci przed pierwsza komunia, nie-katolików oraz katolików nie pozostających w łasce uświęcającej.
Czy można przyjmować komunie w kościele nie-katolickim? Nie należy tego czynić, by nie dopuścić do zrelatywizowania wartości komunii św. w Kościele Katolickim, bowiem wierzymy, ze Chrystus jest obecny w Eucharystii prawdziwie, realnie i substancjalnie. Tych kryteriów według naszej wiary nie spełniają inne Kościoły niż Katolicki (wyjątek stanowi Prawosławie; tu jednak należy liczyć się z regułami tejże wiary). Komunie w Kościele nie-katolickim można przyjąć tylko na wyraźne wskazanie ze strony wspólnoty nie-katolickiej, pamiętając jednak, ze nie jest ona tożsama z komunia katolicka.

poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Niedziela Miłosierdzia Bozego

27.4.2014 przypada niedziela Miłosierdzia Bożego. Z tej racji o godz. 12:00 będzie sprawowana specjalna msza ku czci Miłosierdzia Bożego a po niej od godz. 13:00 rozpocznie się okazjonalne nabożeństwo, w ramach którego przewidziana jest adoracja Najśw. Sakramentu, koronka do Miłosierdzia Bożego i sakrament pojednania. O godz. 15:00 będzie sposobność do okazania czci wizerunkowi Miłosierdzia Bożego. Serdecznie zapraszamy.

sobota, 19 kwietnia 2014

Zyczenia świateczne



Św. Paweł napisał w swych listach: "Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie. (Gal 3,28) a ja mogę napisać: Nie ma już Irlandczyka czy Polaka, nie ma już Azjaty czy Afrykanina, nie ma już dziecka czy staruszka, nie ma już chorego czy zdrowego, wszyscy bowiem jesteśmy kimś jednym pod krzyżem Chrystusa. I ja byłem tego naocznym świadkiem, widząc tych, którzy chcieli ucałować krzyż w Wielki Piątek w naszym kościele.
Życzę radosnych świat Zmartwychwstania Pańskiego. Niech Chrystus, Pan życia i śmierci błogosławi.
Wesołego alleluja!

niedziela, 13 kwietnia 2014

Triduum paschalne 2014



We czwartek wieczorem zaczyna się Triduum Paschalne msza Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umywania nóg o godz. 19:30. Po mszy św. cicha adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 22:00. W Anglii nie ma zwyczaju adoracji w Wielki Piątek i w Wielka Sobotę. Program wielkopiątkowy jest natomiast bogatszy niż w Polsce. Zaczyna się o 10:00 Droga Krzyżowa w kościele, potem Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 15:00 i wieczorem o godz. 19:30 nabożeństwo do Matki Bożej Bolesnej. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły to znaczy ograniczenie co do ilości spożywanego pokarmu i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W Wielka Sobotę kościół jest zamknięty. Jeżeli dopisze pogoda świecenie pokarmów będzie na parkingu kościelnym o godz. 11:00 w języku polskim, natomiast o godz. 16:00 w języku angielskim. Wigilia Paschalna zaczyna się natomiast o godz. 20:30 wokół ogniska przed kościołem.

sobota, 12 kwietnia 2014

Ostatnia okazja do spowiedzi



Nie ma już możliwości przystąpić do spowiedzi przed Wielkanocą w parafii św. Józefa w Leyton. Taka możliwość jednak istnieje w parafiach sąsiednich. W Wielki Poniedziałek, 14.04.2014 będą spowiadali księża w języku polskim w parafii MB Różańcowej i św. Patryka przy 61 Blackhorse Road, Walthamstow, London, E17 7AS od godz. 17:00 do 19:00 oraz w Wielki Wtorek, 15.04.2014 w parafii Our Lady and St George przy 132 Shernhall St, Walthamstow, London, E17 9HU od godz 19:30 do 20:30. W tym drugim przypadku w gronie angielskich księży będzie przynajmniej jeden Polak.

niedziela, 6 kwietnia 2014

Program parafialny na Wielki Tydzień



13.04. Niedziela Palmowa
Msze jak w niedziele, z tym ze na mszy o godz. 10:00 procesja z palemkami. Na pozostałych mszach proste poświecenie palm, które można otrzymać w kościele.
17.04. Wielki Czwartek
Msza wieczerzy Pańskiej o godz. 19:30
18.04. Wielki Piątek
Droga Krzyżowa o godz. 10:00
Liturgia W. Piątku o godz. 15:00
Nabożeństwo do MB Bolesnej o godz. 19:30
19.04.Wielka Sobota
Świecenie pokarmów o godz. 11:00 (po polsku) i 16:00 (po angielsku).
Wigilia Paschalna o godz. 20:30

piątek, 4 kwietnia 2014

Polski program wielkanocny



Podobnie jak w minionych latach, i w tym roku przewidziane jest świecenie pokarmów dla społeczności polskiej w Wielka Sobotę 19.04.2014 o godz. 11:00. Będzie tez świecenie pokarmów o godz. 16:00, ale z myślą o tych, którzy nie rozumieją języka polskiego, w języku angielskim, zwłaszcza dla rodzin mieszanych oraz osób nie związanych ze społecznością polska. Przy okazji przypominam o akcji  "święconka dla sąsiada", o której była mowa w jednym z wcześniejszych postów. 
Ponadto w I dzień Wielkanocy, 20.4.2014, będzie msza św. w języku polskim o godz. 13:30. Liczymy, ze tym razem kościół w Leyton zadrży pod wpływem gromkiego śpiewu polskich pieśni wielkanocnych :)