czwartek, 29 września 2011

Poles stopped going to the church

„Polacy przestali chodzić do kościoła“ – właśnie takie sformułowanie usłyszałem niedawno z ust angielskiego ksiedza na pewnym spotkaniu duszpasterskim. I musze sie z nim zgodzić, choć z drugiej strony uwazam, ze kazde uogólnienie jest krzywdzace. Niemniej jednak, moje trzyletnie obserwacje do takiego stwierdzenia mnie skłaniaja. Kazdego dnia, kiedy wyjde na ulice Leyton słysze jezyk polski. Nie oznacza to jednak, ze osoby nim akurat posługujace sie, spotkałem kiedykolwiek w kościele. Na ogół przeciwnie.
Spotkałem za to w kościele w Leyton całkiem sporo rodaków, którzy postanowili ochrzcić swoje dziecko. Niestety, niemało z nich zyje w zwiazkach niesakramentalnych, choć nie istnieja miedzy nimi jakiekolwiek przeszkody, by zawarli ślub kościelny. Wisienka na torcie jest fakt, ze wielu nie zdaje sobie sprawy, iz zyjac w zwiazku niesakramentalnym nie moze przystepować do komunii, poniewaz zyja w grzechu. Po chrzcie zasadniczo ślad w kościele po nich ginie.
W przeciagu ostatnich paru lat mogłem tez zaobserwować, ze cześć dzieci z polskich rodzin przystepowała w naszej parafii do I komunii św. W ciagu roku przygotwowujacego ich do tego sakramentu uczeszczały regularmnie na niedzielna msze św. w towarzystwie rodziców. Po komunii jednak wiekszość z nich (i dzieci, i rodziców) z kościoła znikneła.
Czasami spaceruje z rózańcem w reku po naszej dzielnicy i przechodze przez pobliski cmentarz anglikański. I od pewnego czasu robie tam za woluntariusza...zbierajacego puszki po polskim piwie. Przyznam szczerze, ze spijanie piwa na cmentarzu i zaśmiecanie go to dość oryginalny sposób czci dla zmarłych i myśle, ze bardzo daleki od tego, czego uczy nas wiara. Ale czegóz oczekiwać od tych, którzy sie od niej „wyzwolili“!
Niektórzy uwazaja, ze gdyby w Leyton była msza po polsku, wielu Polaków by przyszło. Pewnie tak, ale to nie jest chyba remedium. Bo kwestia nie jest jezyk polski, ale wiara. A właściwie jej brak lub powierzchowność. Dość osobliwa sytuacja zaistniała na Wielkanoc 2010. Na Wielka Sobote przy okazji świecenia pokarmów pewne małzeństwo otrzymało kartke z modlitwa wiernych z prośba o przeczytanie nastepnego dnia, która wzieli a nastepnego dnia, tj. w Niedziele Wielkanocna ... nie przyszli na msze.
Niektórzy moga powiedzieć, ze dałem upust typowo polskiej skłonności do narzekania. Nie. Moim celem było opisanie sytuacji, która widziałem własnymi oczyma. Daleki jestem od oceny, bo pewnie jest wiecej aspektów tej rzeczywistości. Pewnym jest jednak, ze ta rzeczywistość jest wielkim wyzwaniem. Podobnie jak odpowiedź na pytanie o wiare, kryjaca sie za stwierdzeniem: „Poles stopped going to the church“.

poniedziałek, 26 września 2011

Rózańcowy październik i nie tylko

Najblizsza sobota bedzie juz pierwsza sobota miesiaca października. Miesiac ten jest kojarzony w Kościele z modlitwa rózańcowa. Nabozeństwo rózańcowe w naszej światyni w sobote, 1 października o godz 16:30. Wszystkie rodziny zachecamy do odmawiania rózańca równiez w domu.
W te sama sobote rozpoczynaja sie katechezy dla dzieci przygotowujacych sie do pierwszej komunii w salce obok kościoła.
Równiez w sobote na mszy wieczorem zaczniemy stopniowo wprowadzać nowe teksty mszalne w jezyku angielskim. Pomoca w tym słuzy rozprowadzana w sklepiku przykościelnym broszura Order of the Mass.

niedziela, 18 września 2011

Zebranie rodziców i szkoły katolickie

W najblizszy poniedziałek, 19.09.2011 upływa termin zgłaszania dzieci do I. Komunii na rok 2012. Nastepnego dnia natomiast, we wtorek 20.09.2011 o godz. 19:30 w kościele bedzie zebranie organizacyjne rodziców tychze dzieci. Nalezy na nie przynieść wpisowe w kwocie 15 funtów.
W najblizszym czasie przewidywane sa takze tzw. „Otwarte drzwi“ dla rodziców i uczniów w róznych katolickich szkołach, w tym najblizszej Holy Family Technology College. Szczegóły w biuletynie parafialnym.

sobota, 3 września 2011

Poczatek roku katechetycznego, nowe teksty mszalne i nowi parafianie

W tyle kościoła mozna wziać formularze umozliwiajace zapis dzieci na przygotowanie do I. komunii i bierzmowania. Do I. komunii przystepuja dzieci od 3 klasy i starsze, do bierzmowania zapraszamy młodziez od 10. klasy. Zarówno I. komunie jak i bierzmowanie poprzedza roczne przygotowanie katecheteczne w naszej parafii. Wypełnione formularze nalezy zwrócić do kancelarii parafialnej, odpowiednio do 19. września 2011 i do 17. października 2011.
Od pierwszej niedzieli Adwentu tego roku w kościołach rzymsko-katolickich w Wielkiej Brytanii beda wprowadzone zrewidowane teksty mszalne. Do tego wydarzenia czyni sie jednak pewne przygotowania: kilka miesiecy temu biskupi Anglii i Walii skierowali w tej kwestii list do wiernych. Z podobnym listem zwraca sie tej niedzieli (4.9.2011) takze nasz biskup Thomas McMahon. W sklepiku przykościelnym jest tez dostepna za 50p broszura Order of the Mass. Napewno czynny udział we mszy św. jest sporym wyzwaniem dla posługujacych sie w domu jezykiem polskim, ale nie mniejszym wyzwaniem bedzie tez dla regularnie posługujacych sie jezykiem angielskim. Tak wiec szanse sie wyrównuja dla wszystkich w tym roku.
Nowych parafian jezyka polskiego serdecznie witamy w rzymsko-katolickiej parafii św. Józefa w Leyton i informujemy, ze jest mozliwość zapisania sie do parafii za pomoca formularza, który mozna pobrać w kancelarii parafialnej, ewentualnie poprosić u ksiedza. Wprowadzenie do kartoteki parafialnej niweluje anonimowość parafianina i jest pomocne w wielu kwestiach praktycznych np. otrzymaniu referencji proboszcza dla dziecka uczeszczajacego do szkoły katolickiej.