poniedziałek, 26 października 2009

Warto wiedzieć... czyli jak przezywać Wszystkich Świetych i Dzień zaduszny w UK

Uroczystość Wszystkich Świetych i nastepujacy po niej Dzień zaduszny nie maja takiej atmosfery jak w Polsce. Moze jest to jednak okazja do głebszego odkrycia duchowego wymiaru tych dni, przypominajacych nam prawde świetych obcowania. Co kryje sie pod ta nazwa? Otóz fakt, ze Kościół tworza trzy wspólnoty: wiernych, tak jak my zmierzajacych do wieczności w ziemskiej pielgrzymce (Kościół pielgrzymujacy), wiernych cieszacych sie ogladaniem Boga w niebie czyli świetych (nie tylko tych znanych z imienia – Kościół triumfujacy) oraz wiernych pozostajacych w czyśćcu (Kościół cierpiacy lub pokutujacy). Na wszystkich Świetych oddajemy cześć tej pierwszej społeczności, w Dzień zaduszny wspominamy tych ostatnich. Kazdy z nas niezaleznie od stanu i okoliczności w jakich zyje jest powołany do świetości. Niektórzy owa świetość przezywaja w sposób tak oczywisty, ze Kościół zalicza ich w poczet świetych lub błogosławionych poprzez akt kanonizacji czy beatyfikacji.
Jeśli chodzi o zmarłych pozostajacych w czyśćcu to warto wiedzieć, ze mamy wobec nich wazna role do odegrania. Mozemy przyjść im z pomoca poprzez tzw. odpusty za zmarłych. Obowiazuja tu nastepujace zasady: 1) Wierni, którzy nawiedzą kościół, kaplicę publiczną, lub półpubliczną 1 listopada od południa i przez cały Dzień Zaduszny, mogą dostąpić odpustu zupełnego za zmarłych. Można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia. 2) Wierni, którzy nawiedzą cmentarz i pomodlą się mogą uzyskać odpust za zmarłych. Odpust jest zupełny od 1 do 8 listopada, natomiast w inne dni roku jest cząstkowy.
Warunki uzyskania odpustu są następujące:
1.Wykonanie powyższych czynności obdarzonych odpustem.
2.Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak pełnej dyspozycji wykluczenia upodobania do jakiegokolwiek grzechu, odpust będzie tylko cząstkowy)
3.Ponadto, spełnienie trzech warunków:
- spowiedź sakramentalna lub bycie w stanie łaski uświęcającej
- przyjęcie Komunii Świętej
- odmówienie Ojcze nasz.... Wierzę... i modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
WAŻNE: Trzy warunki: spowiedź, Komunia św. i modlitwy mogą być dopełnione w ciągu wielu dni przed lub po wypełnieniu danej czynności nagradzanej otrzymaniem odpustu, ale musi być między nimi łączność. Po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać wiele odpustów zupełnych, a po jednej Komunii św. i jednej modlitwie można uzyskać tylko jeden odpust zupełny.
Najblizszy cmentarz w naszej okolicy to cmentarz katolicki św. Patryka w Leytonstone, nieopodal stacji metra Leyton. Prawdopodobnie nie spoczywaja na nim nasi bliscy, ale znajduja sie tam polskie groby. Niektóre sa rozrzucone w wielu miejscach, inne zlokalizowane sa wzdłuz jednej alejki za kaplica cmentarna. Wykorzystajmy mozliwość dana nam przez Kościół i odwiedźmy to miejsce spoczynku, pamietajac tez w modlitwie o naszych bliskich zmarłych, którzy maja groby w kraju.

2 komentarze:

  1. Warto, by na blogu pojawił się wpis o godzinach i dniach, w jakich obprawiane są msze w języku polskim. Mam nadzieję, że to się wkrótce tutaj pojawi :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Powyżej wkradł się błąd: "obprawiane" zamiast "odprawiane". Bardzo proszę o wymoderowanie wpisu, poprawienie a nastepnie usunięcie tej uwagi.
    Dziekuję

    OdpowiedzUsuń